2015-12-26

Grāmatas 2015

Nu, ja jau Ilze ir pasteigusies ar savu sarakstu, tad man jāturpina tradīcija un ceturto reizi jāpublicē savs ārkārtīgi populārais desmit gada labāko grāmatu saraksts.

Vispār es šogad it kā lasīju puslīdz cītīgi, bet man kaut kā bieži vien lasītais šķita meh, neinteresanti, ne-ģeniāli un bez salūta. Piedalīšanās reading challenge gan, jāatzīst, padara visu procesu neinteresantāku, jo nevar īsti ņemt un grābt visu, ko iegribas, jo, lūk, šajā grāmatas nosaukumā nav cipara, šajā stāstā nav mīlas trijstūra, bet tas romāns savukārt nerisinās ūdens dzelmē. Lieki piebilst, ka šo izaicinājumu nepabeidzu, jo paliku pie 42 vienumiem no 50, bet dīvainā kārtā vīlusies nejūtos.

10. Anatomy for Runners by Jay Dicharry
Zinu, ka būs jālasa vēlreiz, bet, manuprāt, lielisks materiāls par un ap skriešanu. Gana daudz vingrinājumu, kas palīdzēs izlabot visas problēmiņas (kurus es, protams, nepildu), ieteikumi kačāt dibenu un neaizrauties ar viskrutākajiem apaviem.
9. Satin Island by Tom McCarthy
Šausmīgi dīvains gabals, kas rakstīts labākajās postmodernisma tendencēs, ka brīžiem neko nevar saprast, bet tas, ko var saprast, uzsit pa pareizajām vietām un veicina self-reflection.
8. We Are All Completely Beside Ourselves by Karen Joy Fowler
Reizēm izrādās, ka mēs visu neatceramies tā, kā tas patiesībā notika. Un dažreiz izlabot vairs īsti neko nevar.
7. Lovers on All Saints' Day by Juan Gabriel Vasquez
Varētu būt, ka Dace Rukšāne ar saviem Mīlasstāstiem gribēja panākt to pašu (tur gan drusku nekas nesanāca). Sāpīgi smeldzīgi stāsti par to, kā cilvēki mīl vai nemīl.
6. Shades of Grey by Jasper Fforde
Man ārkārtīgi patīk distopijas (like, A LOT), un es jau drebošām rokām gaidu nākamo daļu, jo, protams, autors visu noslēdza ar vienu kārtīgu cliffhanger.
5. Map of Love by Ahdaf Soueif
Talsu humpalas, 1 eiro. Skaista un sareģžīta grāmata. Protams, par mīlestību, ko tad citu vēl. Varbūt īpaši svarīga tieši tagad, kad dažādas kultūras saduras arvien vairāk.
4. Burial Rites by Hannah Kent
Atkal par to, kā ir būt sievietei, kurā neviens neklausās. Fonā Islandes skarbā daba, kas mazliet atsit Kalnu aukas.
3. The Solitude of Prime Numbers by Paolo Giordano
Ai, šis vispār bija diezgan kosmoss. Vajag palasīt, bet sāpēs, oi, sāpēs gan.
2. Straumēni by Edvarts Virza
Te var atrast mieru, harmoniju un saskaņu ar sevi. Brīnišķīgs un ar tādu mīlestību rakstīts darbs, kas diez vai 16 gadu vecumā spēs piesiet dūšu.
1. Klūgu mūks by Inga Ābele
Man liekas, ka šai grāmatai ir lemts kļūt par klasiku. Skaidri redzams, cik daudz darba ir ieguldīts, lai tiktu radīts daudzslāņains stāsts, kas pārņem gan ar visu tā kodolu, gan valodu, ar kuru mēroties spēkiem varētu reti kurš latvietis.

Es saprotu, ka šis tops ir nepilnīgs, jo te nav neviena Dikensa (un nav arī neviena Šekspīra), bet es ar nodurtu galvu atzīstu, ka nupat tikai sāku lasīt savu 2015. gada Dikiju, savukārt izlasītais Šeksis kaut kā līdz galam nepavilka šoreiz. I know, I know.

2 komentāri:

Ilze teica...

Mūsu sarakstos nesakrīt neviena grāmatiņa :D
Bet interesants saraksts. Ieraudzīju šo to, ko noteikti gribas palasīt.

Guna teica...

Mēs esam atsvešinājušās... :(